Vítejte na stránkách Ypsilonie, země, kde prožijete spoustu dobrodružství na cestě za třpytivým pokladem. A jen tak mimochodem se při tom naučíte vyjmenovaná slova. Vydejte se do Ypsilonie s kamarády, rodinou, nebo třeba se spolužáky ve svojí škole.
Jak hra funguje?
Znáte Člověče, nezlob se? Pravidla Ypsilonie nejsou o moc složitější. Ypsilonií však vede mnoho cest a na nich čeká dobrodružství na každém kroku. Budete překonávat nástrahy, sbírat byliny, potkáte zlosyna Zbyška i hejno netopýrů. Kdo jako první získá potřebné Dary, získá třpytivý poklad na mysu Nenasytných syslů.
Vyjmenovaná země?
Ve vyjmenované zemi Ypsilonii potkáte výra, ale žádnou vířivku. Na farmě Zbyňka Kopýtka je jen sýpka a lýkové výrobky, žádné chlívy nebo vidle. A v hostinci U Syna Přemyslova si dáte výborný smažený sýr…
Jinak řečeno, ve hře jsou pouze slova vyjmenovaná a slova jim příbuzná. V kořenech slov najdete jen by, fy, ly, my, py, sy, vy, zy.
Jak se to naučíte?
Protože pomocí těchto slov prožíváte různá dobrodružství, zůstanou Vám pod kůží. Když je pak potkáte mimo hru, v reálném světě, řeknete si: „Á, to znám z Ypsilonie, tak tam musí být ypsilon.“
Kdo jsou autorky
Jsme Báry – učitelky češtiny, máme zkušenost z práce v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR a naše děti půjdou brzy do školy. Barbora Mazúrková je lektorkou češtiny na FSV UK a Barbora Nosálová pracuje pro o. p. s. META a Centrum pro integraci cizinců.
Ilustrátorka Helena Neubertová dala vyjmenované zemi Ypsilonii krásnou vizuální podobu, její profil najdete na www.prooko.cz.
V čem je to jiné? A tak skvělé
Současné češtinářské hry jsou založeny na vědomostech (ve smyslu: „když řekneš tohle správně – máš bod“).
Náš přístup je zcela opačný. Znalost češtiny – vyjmenovaných slov – není pro hraní hry vůbec důležitá. Úspěch může mít i ten, kdo pravopis neumí – a ještě se ho u toho naučí.